Clarke XEV16/150 14 cfm 3 hp 3 phase 410 volt Industrial Air Compressor 150 litre tank
Visit Stockist to see if FREE SHIPPING IS INCLUDED
16Amp (This compressor must be run from a 30 Amp supply minimum)
  • 14cfm displacement- cast iron twin cylinder air compressor pump
  • 150 litre air receiver (CE certified)
  • 3Hp 400V 3ph motor
  • Working pressure up to 10 Bar (150 psi) controlled by fully automatic pressure switch
  • Supplied with all essential fittings including pressure gauge and safety valve.
  • Application – for regular industrial and automotive duties.
  • Dimensions (LWH): 1350 x 390 x 860mm. Weight 87kg, All length dimensions include end outlet tap